Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in bölgelerdeki başkanlarından Operation Twist olarak nitelenen kısa vadeli tahvillerin uzun vadelileriyle değiştirilmesi planına yönelik eleştiriler gelmeye devam ediyor. Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, uzun vadeli faizleri düşürme hamlesinin, maliye politikaları ve hükümet düzenlemelerindeki belirsizlik sebebiyle istihdam piyasasını güçlendiremeyeceğini söyledi.

Wisconsin eyaletinin Madison kentinde konuşan Lacker, "bence bu hamle yüksek enflasyona sebep olacak ve büyüme yalnızca geçici olarak etkileyecek" dedi.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke geçtiğimiz hafta işsizlik oranının Nisan 2009'dan bu yana yüzde 9'larda seyretmesi sebebiyle, ABD'nin "ulusal bir kriz"le karşı karşıya olduğunu ifade etti. Avrupa'daki borç krizi, ABD'deki siyasi çekişmeler ve hisse senedi fiyatlarındaki sert düşüş tüketici ve iş dünyası güvenini olumsuz etkiliyor. Tüketici ve iş dünyası güvenindeki azalma, harcama ve işe alımları tehdit ediyor. Bernanke bugün Kongre'de ekonomik görünüm üzerine konuşacak.

ABD'deki yasa koyucular 21 Eylül'de büyümeyi ve istihdamı teşvik etmek için mortgage ve diğer kredi faizlerini de düşürmek üzere karar aldı. Fed, bu karar uyarınca 400 milyar dolar değerinde kısa vadeli tahvili satarak, yerlerine uzun vadelilerini alacak.

Büyümenin önünde engeller olduğunu ancak uzun vadeli faizleri düşürmenin bu sorunu çözmeyeceğini savunan Lacker, "büyümeyi desteklemek için yapabileceklerimiz sınırlı" dedi.