Advertisement

Avrupalı Hükümetler, Yunanistan'daki ekonomik görünümdeki bozulmanın baskıyı artırmasıyla, özel sektörün ellerinde bulundurduğu Yunan tahvillerinde daha fazla oranda zarar yazmalarının gerekebileceği fikrini ortaya arttı.

Maliye Bakanları, Temmuz ayında kararlaştırılmış olan 159 milyar euro değerindeki kurtarma paketini ve başta öngörüldüğü üzere 50 milyar euroluk özel sektör katılımını yeniden gözden geçirecek. Özel sektör katılımı şimdi tahvil takasları ve zarar yazmaları da içeriyor.

"Özel sektör katılımı tarafından bakıldığında, 21 Temmuz'da karar aldığımızdan bu yana önemli değişiklikler oldu" diyen Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, teknik revizyonların tartışıldığını belirtti.

440 milyar euro değerindeki kurtarma fonunun genişletilmesine ilişkin planlarla birlikte Yunanistan'ın kurtarma paketinin yeniden değerlendirilmesi, Avrupa'nın artan dış baskıya karşı bir cevabı niteliği taşıyordu. Diğer ülkeler, Avrupalı liderlerin gerektiği kadar çaba göstermediğini ve krizi çözemeyeceğine inanıyor. Avrupa'daki endişeler geçtiğimiz çeyrekte, Lehman Brothers'ın iflasından bu yana hisse senedi piyasalarının en sert düşüşünü kaydetmesine neden oldu.

Juncker, özel sektörün katılımına ve takaslara ilişkin detaylı açıklamalarda bulunmadı. Görüşmelerde aralarında Almanya'nın da bulunduğu 7 ülke, yatırımcıların Yunan tahvillerinin yüzde 50'sinin zarar olarak yazılabileceği de değerlendirildi.