Advertisement

Bankacılık Düzenle ve Denetleme Kurumu (BDDK), Avrupa bankacılık sisteminde artan sorunlar karşısında harekete geçti. Banka bazında incelemeler yapan BDDK, uygulamalarda da farklılaştırmaya gidiyor. Avrupa merkezli sorunların
Türkiye bankacılık sistemine etkisini azaltmak isteyen BDDK, yerli ve yabancı kökenli bankalar arasında sermaye yeterlilik farklılaştırmasına gidiyor. BDDK, Avrupa merkezli bankalardan sermaye yeterlilik rasyolarını yükseltmesini istiyor. BDDK, daha yüksek sermaye yeterlilik istediği Avrupa merkezli bankalara "Büyümede ihtiyatlı olun. Büyüyecekseniz sermayenizi artırın" uyarısında bulunduyor.

SERMAYE YETERLİLİĞİ DÜŞTÜ

Bankacılık sektöründe 2010'da yüzde 19 olan sermaye yeterlilik rasyosu,
2011'de bir miktar gerileyerek yüzde 17'ye indi. BDDK verilerine göre bu oran yabancı bankalarda Temmuz sonu itibariyle yüzde 15.75'e düştü. BDDK bankalardan asgari yüzde 12 oranında sermaye yeterlilik rasyosu istiyor.

"SATIŞA HAZIRLANAN HENÜZ YOK"

Bloomberg HT'nin BDDK'ya yakın kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Türkiye'de şu anda satışa hazırlanan Avrupalı yabancı bir banka bulunmuyor.

Bir BDDK yetkilisi, "Türkiye'de satış için hazırlık yapan bir banka olsa bundan BDDK'nın mutlaka haberi olurdu. Şu anda böyle bir hazırlık yok. Yaptığımız görüşmelerden de böyle bir sonuç çıkarmıyoruz" dedi. Yerli ve yabancı basında bazı Avrupa merkezli bankaların Türkiye'den çıkmayı planladığı yönünde haberler yer almıştı.

 

Kerim KARAKAYA (kkarakaya@bloomberght.com)