Advertisement

Avrupalı liderlerin Yunanistan'ın kurtarma paketinin şartlarının yeniden gözden geçirileceğinin sinyalini vermesi üzerine hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri düştü; emtia endeksi 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Alman tahvilleri ve dolar değerlendi.

MSCI Dünya Endeksi yüzde 1.4 düşüş kaydetti. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.8 kayıpla ABD'deki hisse senetlerinin ayı piyasası olarak değerlendirilen seviyenin yüzde 1 yakınlarına gerileyebileceğinin sinyalini verdi. Nikel, bakır ve petrol S&P GSCI Endeksi'ni yüzde 1.1 aşağı çekti. Dolar Endeksi ise yüzde 0.3 artış kaydetti.

Euro Grup Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Avrupalı Maliye Bakanları'nın, dünkü toplantılarında Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketinin teknik revizyondan geçirileceğini belirterek, özel sektörün yazmak zorunda kalacakları zararın artacağına ilişkin endişeleri artırdı.

ABD'de bugün açıklanacak olan fabrika sipariş verilerinin Ağustos ayında hız kestiğine işaret etmesi bekleniyor.

Goldman Sachs Group Inc. küresel ekonomik büyüme tahminlerini aşağı çekerek, Almanya ve Fransa için resesyon öngördü.

"Çürüğün" küresel piyasaların her yanına sıçramış olduğu tanımlamasını yapan Londra'daki Newedge Group'un strateji birimi başkan yardımcısı Bill Blain, korkunun neredeyse tüm varlıkları aşağı çektiğini ve kararsızlığı tetiklediğini söyledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 2.7 düşüş kaydederken, Alman DAX Endeksi yüzde 3.5; Fransa'nın CAC 40 Endeksi yüzde 2.8 ve İngiltere'deki FTSE 100 Endeksi yüzde 2.8 geriledi. Yunanistan'ın ASE Endeksi de yüzde 4.8 düşüşle 1993'ten bu yana en düşük seviyesine işaret etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Ekim 2011 Salı, 14:44 Misafir allah korkuyu onlardan eksik etmesin..