Advertisement

Piyasalarda Yunanistan'ın temerrüt ihtimali çokça değerlendirilirken, Avrupa Bankacılık Otoritesi de harekete geçti. Avrupalı Bankacılık Otoriteleri, bankaları yeni bir stres testine tabi tutacak.

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, bu stres testinde senaryo öncekilere nazaran daha zor olacak ve Yunanistan'ın temerrüdü ihtimaline odaklanacak. Stres testinde ülke ülke her bankanın Yunanistan'ın temerrüdü halinde ne kadar sermayeye ihtiyacı olacağı hesaplanacak.

Kimi ekonomistlere göre Avrupalı bankaların yeniden sermayelendirilmesinin maliyeti 200 milyar euroyu bulabilir.

Financial Times'a konuşan Avrupa Bankacılık Otoritesi yetkilisi, bu stres testinin Avrupalı liderlerin Yunanistan'ın temerrüdüne hazırlandığı şeklinde anlaşılmaması gerektiğinin altını çizdi.

IMF Avrupa Birimi Başkanı Antonio Borges, Avrupa’daki bankaların sermayelendirilmesi için 100 ile 200 milyar euro arasında bir tutara ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Buna karşın Blackrock CEO'su Laurence Fink, Avrupalı bankaları kurtarmanın hükümetlere ve özel sektöre maliyeti 2 trilyon doları bulabilir diyor.

Avrupa Bankacılık Otoritesi tarafından yapılan son stres testi sonuçlarına göre 90 bankadan, 8'i testte başarısız olurken, 16 banka sınırı zor geçmişti. Bu bankaların toplam sermaye eksiğinin 2.5 milyar euro olduğu hesaplanmıştı.

Stres testine tabi tutulan Avrupa bankaları, sanıldığından sağlam çıkarken bu kez de testin zorluğu tartışmaya açılmıştı.

Önceki stres testindeki senaryoda, 2011-2012 döneminde yaşanabilecek ekonomik bir şok senaryosu uygulanmıştı.

Bu kriz senaryosuna göre ise, Euro Bölgesi'nde gayri safi yurt içi hasıla bu yıl yüzde 0,5 daralacak, Avrupa Borsaları yüzde 15'ten fazla değer kaybedecek ve emlak piyasasında yine bir patlama yaşanacaktı.