Advertisement

Euro, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin bölge ekonomisinin yoğun aşağı yönlü riskle karşı karşıya olduğuna ilişkin sözlerinin sonrasında düşüşe geçti. Avruupa'nın ortak para birimi euro, yen karşısında yeniden 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.

İngiltere Merkez Bankası'nın tahvil alım programını genişletmesi ve faizleri rekor düşük seviyede bırakma kararının ardından sterlin, tüm önemli para birimleri karşısında zayıfladı. Dolar Endeksi, İngiltere Merkez Bankası'nın kararının ardından yükseldi. İsviçre frankı, ülkenin merkez bankasının geçtiğimiz ay Döviz varlıklarının rekor seviyeye tırmandığını açıklamasının etkisiyle değer kaybetti. Trichet, AMB'nin faizi değiştirmeme kararının ardından basın toplantısında konuştu.

Avrupa Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmeme kararının piyasaları şaşırtmamasının gerektiğini belirten Londra'daki Canadian Imperial Bank of Commerce'in döviz stratejisi birimi yönetici direktörü Jeremy Stretch, traderlerın Trichet'nin konuşmasına odaklanarak, alışılmadık önlemlere ilişkin açıklamalara karşı tetikte olacaklarını belirtti.

Yen karşısında yüzde 0.6 değer kaybederek 101.89'dan işlem gören euro, 4 Ekim'de de 100.76 seviyesiyle Haziran 2001'den bu yana en düşük seviyesine işaret etmişti. Euro, dolar karşısında da yüzde 0.6 düştü ve 1.3264 düzeyine geri çekilde. Euro, 4 Ekim'de dolar karşısında 1.3146 seviyesinden 13 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini kaydetmişti. Yen, dolar karşısında çok fazla değişiklik kaydetmedi ve 76.80'den işlem gördü.

Sterlin/Dolar paritesi yüzde 1 kayıpla 1.5301 seviyesine, Sterlin/Euro paritesi ise yüzde 0.5 düşüşke 86.75 pens seviyesine geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Ekim 2011 Perşembe, 18:34 Misafir ama ne kayip 2,46 dan 2,48 e cikti.dünyada düserken bizde yükseliyor