Advertisement

Geithner, ABD Kongresi Senato Bankacılık Komitesi'nde yapacağı konuşma metnine göre, ABD yönetiminin, Avrupa'da durumun istikrara kavuşmasında bir strateji kabul etmesi için Avrupalı liderleri cesaretlendirmede Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yakın çalışma içinde olduğunu bildirdi.

ABD'li finansal kuruluşların AB ekonomilerinin karşı karşıya olduğu risklere maruz kalma olasılığını önemli ölçüde azalttığını belirten Geithner, krizin kötüleşmesinin ABD'de güvene zarar verebileceğini ve tüketici talebini zayıflatabileceğini kaydetti.

Öte yandan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, bankaların sermaye artırımında eşgüdümlü çalışması çağrısında bulundu.

Barroso, bir televizyonda yaptığı açıklamada, ''Üye ülkelere bankaların sermaye artırımında eşgüdümlü hareket etmelerini öneriyoruz ve böylece karşılaşabilecekleri toksik varlıkları başlarından savabilirler'' dedi.

Rekabetten Sorumlu AB Komiseri Joaquin Almunia da, ''bankaların sermaye artırımını desteklemek için özellikle ülke borçları olmak üzere bankaların varlıklarının yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç olduğunu, ancak vergi mükelleflerinin paralarının sadece son çare olarak kullanılması gerektiğini'' ifade etti.

Bu arada Londra merkezli Avrupa Bankacılık Üst Kurumunun (EBA) bankaların sermaye pozisyonlarını gözden geçirdiği bildirildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Ekim 2011 Cuma, 08:46 Misafir dünyanın çeşitli bölgelerine tanesi 1.000.000 usd olan binlarce cruise füzesi attılar...dolayısı ile paralar suyunu çekti...şimde de avrupa ya çamur atıyorlar...