Advertisement

Avrupa'nın, bölgennin borç krizini çözmek için yeni enstrumanlar geliştireceği spekülasyonu ile hisse senetlerinin kazançlarının izinden giden altın 5 haftada ilk kez haftalık kazanıcına hazırlanıyor.

Üst üste üç gündür yükselen spot altının onsu yüzde 0.8 tırmanarak 1,665 dolara ulaşırken Singapur'da ise yerel saat ile 11.33'te 1,664.50 dolardan işlem gördü. Aralık teslimli altının onsu ise yüzde 0.8 kadar kazançla 1,666.70 dolar oldu.

"Klasik güvenli varlık parlaklığını yitirerek riskli varlık gibi görünen altın, hisse senetleriyle doğru orantılı olarak işlem görüyor." diyen Citigroup analisti David Thurtell, "Toparlanmanın bir parçası olarak güçlü hisselere rol kaptırıyor." yorumunda bulundu.

Avrupalı yetkililerin temerrüdün sınırındaki Yunanistan düğümünü çözememesi sebebiyle ekonominin yeniden resesyona gireceği endişesi sonucu 23 eylül haftası küresel hisseler yüzde 7.6 değer kaybederken Aaltın da yüzde 8.6 tepetaklak oldu. Altın, geçtiğimiz hafta, küresel hisselerin yüzde 1 tırmanması ile yüzde 2 değer kaybetti.

ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner'ın Amerikan bankalarının güçlendiğini açıklamasının ardından Asya hisseleri yükseşini genişletti. Emtianın işlem gördüğü Standard & Poor's GSCI Endeksi mayıs 2010'dan beri en büyük iki günlük rallisini gerçekleştirdi.  Yatırımcılar, bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerine kilitlenmiş durumdalar.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Ekim 2011 Cuma, 23:03 Misafir bende yatirim amaçli altin aldim. altin gece asya piyasasi açilinca yükseliyor, akşama doğru abda piyasasi ile eksi kapaniş yopiyor. akşam olunca sinir oluyorum. altinin dünye ekonmik durumunun kötü olduğu günlerde yükselirdi şimdi tam tersi iyi olunca yükseliyor çok saçma. altin da büyük yatirimcilar yani büyük rezrve sahip batili devletler uyaniklik yapiyor. arkadaşlir sabredin abda nin en büyük altin şirketi yil sonu için yüzde sekzi yükselme tahmininde bulundu. in şallih dedeği gibi olur, yoksa zarardayim
07 Ekim 2011 Cuma, 20:58 Misafir bir haftadır aynı yerde yuvarlanıp gidiyor bence kısa zamanda yükselmeyecek
07 Ekim 2011 Cuma, 18:59 Misafir abd ekonomisi çöküşte ve zaman kazanmak için doları yükseltiyorlar.şu anda tokyo borsası kapalı pazartesi açılacak.altın haftaya çok kuvvetli bir şekilde yükselmeye devam edecek abd gizliden altın alımına başladı zaten zira para basacak elinde dolar kalmadı.hindistanda düğünler pazartesiden itibaren başlıyor ve hindistan 1000 ton altın alımı için zirve yapacak bak o zaman altına ben düşünce 2 hafta içinde altın 110 tl yi bulur sakın altınlarınızı satmayın.benden söylemesi biz birşey biliyoruzda konuşuyoruz...