Advertisement

Yükseleceği tahmin edilen ABD istihdam verisi öncesinde petrol New York'ta 3 hafta içindeki ilk haftalık kazancına hazırlanıyor.

Petrol vadelileri şubat ayından beri ilk iki günlük rallisini genişleterek yüzde 0.5 kadar yükseldi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, dün borç krizini durdurmak için teminatlı tahvil alımına başlayacaklarını açıkladı. ABD Enerji Bakanlığı'ndan 5 ekim tarihinde yapılan açıklamada ABD ham petrol stoğunun geçtiğimiz hafta şubat ayından beri en düşük seviyesine gerilediği açıklandı. Eni SpA ise Libya'dali Elephant petrol sahasında herhangi bir ciddi hasar olmadığını belirtti.

NYMEX elektronik işlemlerdeki kasım teslimli petrolün varili 40 sent artışla 82.99 dolara ulaşırken Sinagpur'da ise yerel saat ile 12.20'de 82.95 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün 2.91 dolar artışla 82.59 dolara yükselirken iki günlük kazancı ise yüzde 9.1 oldu. Fiyatlar bu hafta yüzde 4.7 yukarı yönlü hareket ederken 16 eylül sonlu haftadan beri ilk kez haftalık kazanca yaklaştı.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki kasım teslimli brent petrolün varili yüzde 0.2 artışla 105.91 dolara ulşatı.