Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin bölgedeki borç krizini kontrol altına almak için çabalarını artırmasıyla Asya Borsaları ikinci gününde de ralli yaptı; Güney Kore wonu ve metaller değer kazandı. Yen, bugün ABD'de açıklanacak olan tarımdışı istihdam verilerinin öncesinde güçlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.6 yükseldi. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.1 ve Güney Kore wonu yüzde 1.1 değerlendi. Yen, euro karşısında yüzde 0.2 primlenirken, petrol son 7 ayın en büyük 2 günlük sıçramasını genişleterek yüzde 0.4 artış kaydetti. Bakır ve çinko yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet dün AMB'nin yeniden teminatlı tahvil alımlarının ve bankalara 1 yıllık kredilerin verilmeye başlayacağını açıkladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Başbakanı Nicolas Sarkozy 9 Ekim'de Yunanistan'ın borç sorunu görüşmek üzere Berlin'de bir araya gelecek. ABD'de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinin artış kaydetmiş olması bekleniyor.

Avrupalı liderlerin bölgede kontrol edilmesi gereken bir krizin olduğunu kabullenmesi sebebiyle risk iştahında iyileşmeler görüldüğüne dikkat çeken Russell Investments'ın yatırım müdürü Erik Ristuben, kötü gidebilecek birçok şey olduğunu ancak bunların çok fazla ihtimal dahilinde görülmediğini belirtti.