Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin küresel ekonomik toparlanma için ciddi tehdit arz ettiğini savunan ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, bu sebeple hükümetlerin ve finansal kuruluşların, finansal desteklere sahip olmalarının "çok büyük "önem tşıdığını belirtti.

Senato'nun Bankacılık Komisyonu'nun önünde yapacağı konuşmasının öncesinde görüş bildiren Geithner, Avrupa'daki hükümetlerden kaynaklanabilecek finansal risklerinin oldukça ufak olduğunu, ancak Avrupa'nın çok büyük olması ve dünyanın geri kalanıyla çok entegre olmuş bir bölge olmasından ötürü güveni ve talebi tehdit ettiğine dikkat çekti.

Geithner, yasa koyuculara dün yaptığı konuşmasında ABD'deki finansal kuruluşların "kesinlikle" bir kez daha Lehman Brothers'ın 2008'deki iflasında olduğu türde bir krizi yaşamayacağını söyledi.

Geithner dün Senato Bankacılık Komisyonu ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komisyonu'na  Finansal İstikrar Yönetim Konseyi'nin yıllık raporuna ilişkin konuştu.

Alabamalı Cumhuriyetçi senatör Richard Shelby, "eğer konseyin yıllık raporunun doğru bilgi veriyorsa, hâlâ en az önceki kadar şüphelere sahibim" dedi.