Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin bankaları bölgedeki borç krizinden korumak için adımlarını hızlandıracağına dair iyimserlik üzerine Asya'daki ihracatçıların görünümü desteklendi; Japon hisseleri ikinci gününde de primlendi. Tokyo Borsası haftalık kayıplarını azalttı.

Endüstri robotları üreticisi ve satışlarının yüzde 75'ini deniz aşırı ülkelerde gerçekleştiren Fanuc Corp. yüzde 4.3 değerlendi. Japonya'nın en büyük ikinci bankası Sumitomo Mitsui Financial Group Inc., ABD ve Avrupa'da bankacılık sektörünün yükselişinin etkisiyle yüzde 1.7 artış kaydetti. Sony Corp., Nomura Holdings Inc.'in şirketin hisselerini "alım"dan "durağan"a çekmesinin ardından yüzde 3.1 düştü.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 artışla 8,642.53 puana yükseldi. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.4 kazançla 746.93 puana çıktı. Bu hafta Nikkei Endeksi yüzde 0.7; Topix Endeksi yüzde 1.8 aşağıda seyrediyor.

Avrupa'daki politika yapıcıların bankacılık sistemindeki durumun ciddiyetini kavramış gibi göründüğüne dikkat çeken Sidney'deki Colonial First State Global Asset Management'ın kıdemli yatırım analistlerinden Belinda Allen, liderlerin bankaların yeniden sermayelendirilmesi konusunda daha istekli göründüğünü, bunun da olumlu bir adım olduğunu belirtti. Allen, "ancak net bir açıklama gelinceye kadar bu durum hâlâ risk teşkil ediyor" dedi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün yüzde 0.2 değerlendi. S&P 500 Endeksi dün ABD Hazine Bakanı Geithner'ın Amerikan bankalarının daha güçlü hâle geldiğini söylemesinin ardından Ağustos ayından bu yana kaydettiği en büyük 3 günlük yükselişine tutundu ve yüzde 1.8 primlendi. Hisse senetleri aynı zamanda ABD'de işsizlik başvurularının beklentinin altında artış kaydetmiş olmasından da beslendi.