Advertisement

Avrupalı liderlerin bankaları bölgedeki borç krizinden koruyacağına ilişkin iyimserliğin bankaların kazanç görünümünü ve ihracatları desteklemesinin etkisiyle Asya Borsaları değerlenerek, son 2 yılın en büyük 2 günlük kazancına işaret etti.

Avustralya'nın en büyük şirket bankası National Australia Bank Ltd. yüzde 3.3 yükseldi. Almanya ve İspanya'da limanlara sahiplere olan Hutchison Whampoa Ltd., Avrupa'daki operasyonlarının "çok dirençli" olduğunu söylemesinin ardından yüzde 11 primlendi. Asya'nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.7 yükselirken, Samsung Electronics Co. da yüzde 1.5 değer kazandı. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd. emtia fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle yüzde 2.7 sıçradı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.5 kazançla 113.39 puana çıkarak, iki günde toplamda yüzde 5.6 değer kazandı ve Nisan 2009'dan bu yana en hızlı yükselişine işaret etti. Avrupa'daki borç krizi ve ABD'deki ekonomik yavaşlamanın dünyayı yeniden resesyona iteceğine yönelik eleştirilerle endeks 3. çeyrekte yüzde 16 geriledi ve 2008'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Avrupa'daki politika yapıcıların bankacılık sistemindeki durumun ciddiyetini kavramış gibi göründüğüne dikkat çeken Sidney'deki Colonial First State Global Asset Management'ın kıdemli yatırım analistlerinden Belinda Allen, liderlerin bankaların yeniden sermayelendirilmesi konusunda daha istekli göründüğünü, bunun da olumlu bir adım olduğunu belirtti. Allen, "ancak net bir açıklama gelinceye kadar bu durum hâlâ risk teşkil ediyor" dedi.