Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin bölgedeki borç krizini kontrol altına alacağına yönelik iyimserliğin gelişen piyasa varlıklarına talepleri artırmasıyla Asya paraları, Malezya ringgiti öncülüğünde değerlendi. Asya paraları, 1 aydan bu yana ilk kez haftalık kazancına yöneldi.

Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu hafta Avrupa Merkez Bankası'nın borç içindeki ekonomiye nakit sağlama planlarının etkisiyle yüzde 0.3 yukarıda seyrediyor. Ringgit ve Tayvan doları, ekonomistlerin ihracat büyümesinin hızlanacağını öngördüğü verilerin öncesinde desteklendi. Küresel kaynaklar dün sattıklarının 403 milyon dolar üzerinde Güney Kore, Tayvan ve Tayland hissesi satın aldı.

Piyasaların AMB'nin ekstra likidite sağlama planlarını açıklamasını olumlu karşıladığını belirten Barclays Capital'in Döviz stratejistlerinden Nick Verdi, Asya paralarına ilişkin iyimser yaklaşımları olduğunu söyledi. Verdi, Avrupa'daki risklerin kısa vadede devam edeceğini söyleyerek, volatilitede düşüş öngörmedi.

Malezya ringgiti bu hafta ABD doları karşısında yüzde 0.9 değerlenerek 3.1668 seviyesine çıktı. Filipin pezosu yüzde 0.4 artışla 43.542'ye, Tayvan doları ise yüzde 0.2 primle 30.552'ye yükseldi. Güney Kore wonu bugün yüzde 1.1 artış kaydederek 1,178.73'ten işlem gördü ve bu hafta yüzde 0.1 kazanç sağladı.

Malezya'da bugün açıklanacak olan ihracat verilerinin Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 7.9 büyümeye işaret etmesi bekleniyor. Tayvan'da da Eylül ayındaki ihracat büyümesinin  yzüde 9.6 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.