Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların bugünkü ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verilerini beklemeleri ile birlikte, yükselişini üçüncü güne de taşıdı. Bu çıkışla birlikte, gösterge endeks Stoxx Europe 600, ikinci haftayı üst üste kazançla kapatmaya hazırlanıyor. Asya hisseleri değer kazanırken, ABD endeks vadelileri fazla bir değişiklik göstermedi.

Petrol sahası hizmetleri müteahhiti Saipem SpA, JPMorgan Chase & Co.'nun "al" tavsiyesi sonrası yüzde 1.8 yükseldi. Vallourec SA, yılın ikinci yarısında brüt faaliyet karının ilk yarıdakine yakın olacağını açıklaması ile birlikte yüzde 4.8 değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 08:30'da 231.02 puana ulaştı. Böylece, gösterge endeks, politika yapıcılarının bankaları krizden korumak için anlaşmaya vardıkları yönündeki beklentiler ve İngiltere Merkez Bankası'nın tahvil alım programını genişletmesi ile birlikte, haftalık kazancını yüzde 2.1'e genişletti. Ancak endeks halen, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinin yüzde 21 altında ve şirketlerin tahmin edilen karlarının 9.7 katı değerleme seviyesinde seyrediyor. Bu, Mart 2009'dan bu yana görülen en düşük seviyeye yakın.

Unterfoehring, Almanya'da Pioneer Investments KGmbH'da hisse senedi portföy yönetim müdürü Markus Steinbeis, "Genel olarak olumlu bir hava yok. Ancak hava, yatırımcıların düşündükleri kadar da olumsuz değil" dedi ve "Politika yapıcıların sorunların farkında olduğu yolunda işaretler var. Bu nedenle, bu durum, piyasaya istikrar konusunda yardımcı olmalı. Orta vadede beklentim oldukça olumlu. Piyasanın bugünkü ABD istihdam verisinden ağır bir şoka uğrayacağını düşünmüyorum" yorumunda bulundu.

MSCI Asya Paisfik Endeksi bugün yüzde 2'lik bir sıçrama yaparken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yaklaış yüzde 0.1 yükseldi.