Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa borç krizini çözmeye yönelik çabaların olduğu bir ortamda, ihracat için talebin yüksek kalacağı beklentilerine bağlı olarak yükseldi. Bu hareket sonucu, gösterge endeks, son 16 ayın en büyük üç günlük çıkışını göstermeye hazırlanıyor. Hindistan'da Infosys Ltd. ve Kore'de Hyundai Mobis Co. hisseleri sıçrama yaptı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2.1 yükselerek, Seul saatiyle 15:16'da 881.90 puana yükseldi. Endeks böylelikle, üç günlük yükselişini yüzde 6.1'e genişletti ve bu, Mayıs 2010'dan bu yana en hızlı üç günlük ralliyi işaret ediyor. Hindistan Borsası'nda Sensitive Endeksi, Citigroup Inc.'nin ülke kredi notunu yükseltmesinin ardından yüzde 2.9'luk bir çıkış gerçekleştirdi. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.9 yükseldi. Hong Kong Borsası'nda işlem gören Çinli şirketleri içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi ise yüzde 3.1'lik bir ralli yaptı.

Hindistan'ın ikinci büyük yazılım hizmetleri sağlayıcısı Infosys yüzde 4.5 yükselirken, otomobil yedek parçaları üreten Hyundai Mobis yüzde 6.1 sıçradı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Claude Trichet, dün yaptığı basın toplantısında, AMB'nin teminatlı tahvil alımına yeniden başlayacağını ve bankalara bir yıl ve üzeri kredilerin tekrar verileceğini kaydetti. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, temerrüte yaklaşan Yunanistan'ın borç sorununu görüşmek üzere, 9 Ekim'de Berlin'de biraraya gelecek.

Seul'de Samsung Asset Management Co.'dan fon yöneticisi Lim Chang Gue, "Avrupalı politika yapıcıların çabaları, bölgedeki sorunlara yönelik endişelerin biraz azalmasına neden oldu" dedi ve "Halen, bunun geçici bir ağrı kesici olduğunu düşünüyorum ve bölgenin borç sorunlarına temel olarak çözüm getirmesi zaman alacak" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 23 geriledi ve gelişmiş ülkelerin hisselerini içeren MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 12'lik kayba göre daha kötü bir performans gösterdi. Gelişen piyasalar endeksinin değerlemesi, hesaplanan şirket karlarının 9.4 katı seviyedeyken, aynı oran gelişmiş ülkeler endeksinde 11.2 seviyesinde.