Advertisement

Morgan Stanley'e göre, altın gelecek yıl, yatırımcıların yavaşlamakta olan ekonomik büyümeye karşı koruma aramaları ile birlikte, emtia grubu içerisinde en iyi performansı gösteren varlık olacak ve yeniden rekor seviyeye yükselebilir.

Aralarında Hussein Allidina'nın da bulunduğu banka analistleri, dün yayınlanan raporda, altın için 2012 yılı hedefinin yüzde 35 artırılarak ons başına 2,200 dolara çıkarıldığını kaydetti. Raporda, gümüşün de yükselebileceği, ancak petrol ve bakır fiyat tahminlerinin düşürüldüğü belirtildi.

Morgan Stanley de, Avrupalı politika yapıcılarının borç krizi ile mücadele etmeleri ile birlikte, altının gelecek yıl yükselişini sürdürebileceği görüşündeki Credit Suisse AG ve Goldman Sachs'a katıldı. Altın, merkez bankalarının alımlarını artırmaları ve yatırımcıların zayıf para birimlerine karşı varlıklarını korumaya çalışmaları ile birlikte, ard arda 11 yılı yükselişle tamamladıktan sonra, bu kzancını 11'nci yıla da taşımaya hazırlanıyor. Alldina, raporda, "Makro gelişmelerin emtia grubunu  tehdit etmesi ile bilikte, emtia konusunda daha seçici davranmaktayız" dedi ve "Altın ve gümüş, 2012'ye girerken bizim zirvedeki seçimlerimiz" yorumunda bulundu.

Bugün ons başına 1,657 dolar civarında seyreden spot altın, 6 Eylül'de ons başına 1,921.15 dolar ile rekor seviyeye çıkmıştı. Altın ayrıca bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8.2 yükseldi ve böylelikle 13 çeyrek üst üste yükselişini sürdürmüş oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Ekim 2011 Salı, 22:15 Misafir bence altın 2012 de de yüksek kalacak. çünkü avrupada olsun amerikada olsun ve rtadoğuda olsun çalkantılar ve karışıklıklar devam ettiği sürece diğer bir söylemle kaos ortamı devam ettiği sürece altın her zaman zirvede kalacak.unutmayalım ki altının yükselmesi kaoslara bağlıdır. bence 2012 şubat-nisan arası onsu 2200 gibi olacak sonra birdüzeltme gelecek ve 1850 lerden yeniden yükselmeye devam edecek.
11 Ekim 2011 Salı, 21:00 Misafir bana göre altin 2012 de değer kazanacak şimdilik aspirin verilen amarikaya ve avrupaya ve yatirimcilar bunu görüyor ve gine güvenli liman olarak alktina dönecekler
11 Ekim 2011 Salı, 15:02 Misafir aarkadaşa katılıyorum yüksekten satıp alttan alıyorlar,ondan sonra tekrar dolara giriyorlar dolardan çıkıp borsaya giriyolar ne zaman ne yapıcaklarını tahmin etmek zor ama herzman amerikalı para babaları büyük sermaye sahipleri kazanır