Advertisement

Pekin yönetimi ABD Senatosu'nda onaylanan "2011 Döviz Kuru Gözetim Reform Yasası Tasarısı"nın uluslararası kurallara aykırı olduğunu açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu yasa tasarısına kararlılıkla karşı çıktıkları belirtilerek, bunun karşılıklı ekonomik ve ticari ilişkilerin istikrarlı gelişimine tehdit oluşturduğu ileri sürüldü.

Bakanlık sözcüsü Şen Danyang, küresel ekonominin ciddi sınavlarla karşı karşıya olduğu bu kritik dönemde, ABD Senatosu'nun ticaret ortaklıklarını para birimlerini değerlendirmeye zorlamasının ticari korumacılığın tırmandığı yönünde yanlış bir sinyal verilmesinden farklı olmadığını belirtti. Danyang, bunun küresel ticari korumacılıkla mücadele çabalarına da ters düştüğünü savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da ABD yönetimi, Kongresi ve toplumun çeşitli çevrelerinden, "ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı gelişmesini korumak için, yasama yoluyla Çin'e parasını değerlendirme baskısına karşı çıkılması" istendi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ma Caoşü "döviz kurundaki dengesizlik" bahanesiyle ticari korumacılık amacı taşıyan söz konusu yasa tasarısının Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına ciddi şekilde aykırı düştüğü görüşünü dile getirdi.

Ma Caoşü, bunun ABD'nin ekonomi ve istihdam sorunlarını çözemeyeceği gibi, hem Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerine, hem de iki ülke ve uluslararası toplumun dünya ekonomisinin canlanması için harcadığı çabalara zarar vereceğini söyledi.

"2011 Döviz Kuru Gözetim Reform Yasası Tasarısı" dün ABD Senatosu'nda 63 kabul, 35 ret oyuyla onaylanmıştı.