Advertisement

Fransa Bütçe Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Valerie Pecresse, ülkesinin bankaların yeniden sermayelendirilmesi için Avrupa Finansal İstikrar Fonu'na (EFSF) başvurmayacağını bildirdi.

Pecresse yaptığı açıklamada, EFSF'nin, bankacılık sistemlerinin yeniden sermayelendirilmesi için krediye ihtiyacı olan bazı ülkelere destek olabileceğine dikkat çekerek, Fransa'nın EFSF'den yardım istemeyeceğini vurguladı.

Fransız hükümetinin bankaların yeniden sermayelendirilmesi için özel sermaye akımlarını tercih ettiğini hatırlatan Pecresse, ''Şimdi, kamu sermayesi gerekiyorsa, hükümet kamu sermaye talebi karşısında hazır'' değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe dün Parlamentoda yaptığı konuşmada benzer ifadeler kullanarak, hükümetin, bankaları desteklemek için kamu sermayesi enjekte etmeye hazır olduğunu ancak bunun yalnızca gerekli olması durumunda yapılacağını belirtmişti.

Pecresse, Fransız bankalarının sağlamlığına ilişkin hiçbir şüphe bulunmadığına işaret ederek, fakat finansal piyasalardaki çalkantının Avrupa bankalarının sermaye arttırmasını bir gereklilik haline getirdiğini vurguladı.

Bu talep karşısında Fransa'nın Avrupa'da ortak bir çözüm istediğine vurgu yaparak, Avrupa'nın piyasalardaki gerginlik karşısında dayanışma göstermesi gerektiğinin altını çizdi.