Advertisement

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Bloomberg HT'de 'Ekoforum' programına katıldı.

Avrupa ve ABD'deki gelişmeleri değerlendiren Boyner, bu ülkelerde yaşananların Türkiye'nin istihdam ve büyüme dinamiklerini etkileyeceğini söyledi. Boyner, "Ama Türkiye'nin avantajlı olduğu yerler var. Sağlam bir finansal sektöre sahibiz. Kamu maliyesiyle ilgili disiplinden özveride bulunulmayacak gibi görünüyor. Siyasi istikrarı da bunlara eklemeliyiz. Yine de büyüme hızında göreceli düşüş olacaktır ancak yüzde 5'lere ulaşabiliriz ümidindeyim" diye konuştu. Boyner Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflerini tutturabileceğini de ifade etti.

Ortadoğu'daki "Arap baharı"nı, ABD'de gerçekleşen "Wall Street" protestolarını ve bunun Türkiye'ye olası etkilerini değerlendiren Boyner, "Ortadoğu'daki demokratikleşme çabalarını olumlu karşılıyorum. Sancılı geçişler olacaktır ancak uzun vadede tüm bunların olumlu olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Dünyada bir 'yönetişim krizi' yaşandığını söyleyen Boyner, "İnsanların daha adil bir paylaşım istemesi söz konusu. Sokağın yönetimleri biraz zorlaması yerinde bir adım" dedi.  

2012'DE ÖNCELİKLİ KONUMUZ MAKRO İSTİKRARIN KORUNMASI

TÜSİAD'ın 2012 gündemindeki en öncelikli konunun 'makro ekonomik istikrarın devam etmesi' olduğunu belirten Boyner, "İkinci sırada mikro ekonomik reformların gerçekleşmesi var. Sürdürülebilir kalkınma ve  yeni anayasa konusunu da çok önemsiyoruz" açıklamasını yaptı. 

Boyner, programda Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun gerekliliğinin de altını çizdi.  Türk şirketlerinin kurumsallaşması ve özelleşmesi açısından kanunun gerekli olduğunu vurgulayan TÜSİAD Başkanı, özellikle kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusunda kanunun önemli olduğunu belirtti.

Boyner, 2 dönemdir TÜSİAD'ın başkanlığında kadın olmasına yönelik eleştirileri ayrımcılık olarak gördüğünü söyledi. Türkiye'de son 10 senede kadınların daha etkin roller oynamaya başladığını belirten Boyner, bunun da kurumlara yansıdığını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Ekim 2011 Perşembe, 00:44 Misafir dili sürçmüş.yeni dünya düzencilerinin, yönetimlerin sokağı zorlaması yerinde bir adım demesi gerek.