Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in daha fazla tahvil alımlarının tartışıldığını açıklaması ve Avrupalı liderlerin borç krizinin çözüm planına yaklaşmalarıyla küresel ekonomiye ilişkin endişeleri azalttı; Asya Borsaları 6. gününde de değer kazandı.

Satışlarının çoğunluğunu Avrupa'da gerçekleştiren giyim şirketi Esprit Holdings Ltd., Çin'deki mağaza sayısını fazla gösterdiğine ilişkin iddiaları yalanlamasının ardından yüzde 14 primlendi. Sony Corp., 1.6 milyon adet Bravia düz ekran televizyonunu geri çağırmasına rağmen yüzde 3.6 değerlendi. Korea Zinc Co. yüzde 4.5 yükseldi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd. metal fiyatlarının dün ralli yapmasının ardından yüzde 0.7 artış kaydetti. Illuka Resources Ltd., 3. çeyrek satışlarının ikiye katlandığını açıklamasının sonrasında yüzde 5.9 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 artışla 117.66 puana yükselerek, 6 günlük yükselişini yüzde 9.6'ya çıkardı. Endeks bu hafta Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bankaların yeniden sermayelendirilmesi ve Yunanistan'ın borç krizinin çözümü için bir yol haritasının açıklanacağının söylemesinin ardından yükselişe geçti.

Piyasaların son haftalarda "bardağın yarısını dolu" tarafından görmeye başladığını söyleyen Paradice Investment Management Pty.'nin yatırım yöneticilerinden Matt Riordan, "Avrupa'da her şey son detaylarda ortaya çıkacak. Çözüm, çok para ve birçok partinin anlaşmasını ve yapısal değişiklilik için siyasi kararlılık gerektirecek" dedi.

Japonya'daki Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2; Avustralya'daki S&P/AsX 200 Endeksi yüzde 0.7 ve Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.3 artış kaydetti. Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 1.7 ve Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 primlendi.