Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'a daha iyi bir görünüm kazandırmak için bu ülkenin borç seviyesinin yeteri kadar düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Schaeuble, Hristiyan Demokrat Parti toplantısında yaptığı konuşmada, ''Yunanistan'ın borçları gerçekten sürdürülemezse o zaman Yunanistan'a daha iyi bir görünüm kazandırmak için bu ülkenin borçları yeteri kadar azaltılmalı. Bu sadece vergi mükelleflerinin sırtına bırakılamaz'' dedi.

Maliye Bakanı Schaeuble, ''Özel kesimin katılımının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanmadığını biliyorum, ancak özel kesimin katkısı dışında yol yok; borçlar sürdürülebilir ve demokratik bir süreçte olacaksa'' diye konuştu.

İtalya'nın da borçlarını ve bütçe açığını azaltmada önlem alması gerektiğini ifade eden Schaeuble, ''Kredi derecelendirme kuruluşları siyasi karar alma yeterliliğine şüpheyle yaklaşarak negatif bakışlarını gösterdiğinde, soruna çözüm aranması gerektiği konusunda bir ipucuna sahip olursunuz'' dedi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, geçen ay siyasi istikrarsızlık ve zayıf büyüme görünümüne dikkat çekerek İtalya'nın kredi notunu düşürmüştü. Diğer kredi kuruluşları Moody's ve Fitch de İtalya'nın kredi notunda indirime gitmişti.

Avro Bölgesi'nin planladığı daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'nı (ESM) mümkün olan en kısa sürede devreye sokması gerektiğini belirten Schaeuble, ''Ucuz para yoluna gitmemeliyiz, çünkü Atlantik'in diğer tarafında bu tür politikalar sınırlarına ulaştı'' ifadesini kullandı.