Advertisement

Sıkı para politikasından zarar gören küçük şirketler için Çin Hükümeti'nin destek paketi açıklaması üzerine Şanghay Borsası 3. gününü de artıda geçirdi.

Zhuzhou Times New Material Technology Co. ve Hainan Expressway Co., hükümetin ufak ve orta ölçekli şirketler için vergi indirimi ve  kredi imkanı önermesiyle yüzde 5 yükseldi. China Gezhouba Group Co., Shanghai Securities News'in Çin'in su sektörüne 1.8 trilyon yuanlık yatırım yapmayı planladığını yazmasının ardından su şirketleri arasındaki kazançlara öncülük etti.

Hükümetin paketinin piyasalardaki sıçramayı destekleyebileceğini belirten Central China Securities Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, hükümetin son hamlelerinin, parasal sıkılaştırmada en kötünün geride kaldığının sinyalini verdiğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 artışla 2,432.19 puana yükselerek, dünden bu yana devam eden rallisinin yüzde 3'e genişletti ve 15 Ekim 2010'dan bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.8 kazançla 2,665.58 puana yükseldi. CSI Küçük Ölçekli Şirketler 500 Endeksi de yüzde 1.4 değerlendi. Yeni açılan şirketlerin hareketini izleyen ChiNext Endeksi yüzde 2.1 primlendi.

Şanghay Endeksi bu yıl yüzde 13 değer kaybederken, endeks de tahmini fiyat değerlemelerinin 11.2 katı üzerinden fiyatlandı. Çin bu sene 3 kez faiz artırırken, munzam karşılıklarda da düzenlemelere gitti.