Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin çözüleceğine dair iyimserliğin risk iştahını artırmasıyla gelişen piyasaların cazibesi arttı; Asya paraları, Güney Kore wonu ve Filipin pezosu öncülüğünde yükseldi. Çin'de yuan, Merkez Bankası'nın referans oranını düşürmesi ve ihracat büyümesinin  yavaşlamasıyla değer kaybetti.

Asya Borsaları, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso'nun krizden zarar gören bankalara destek, Yunanistan'ın 6. kredi taksidinin ödenmesi ve kalıcı bir kurtarma fonunun kurulmasının hızlandırılması için çağrıda bulunmasının ardından yükseldi. Küresel kaynaklar son 3 günde 700 milyon dolar değerinde Endonezya, Güney Kore ve Tayvan varlığı satın aldı.

Avrupa'dan gelen  olumlu haberlerin etkisiyle piyasaların dünya genelinde rahat bir nefes adığını söyleyen SC First Bank Korea Ltd.'ın araştırma müdürü Oh Suk Tae, "rallinin genişlemesi için bu planların uygulandığının görülmesi gerekli" dedi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.8 değerlenerek 1,158.03'e; Filipin pezosu yüzde 0.2 kazançla 43.31'e ve Tayvan doları yüzde 0.2 artışla 30.339'a yükseldi.

Güney Kore wonu, ABD Senatosu'nun ülkeyle serbest ticaret anlaşmasını onaylamasının ardından 3 haftanın zirvesine çıkarak 1,154.778'den işlem gördü. Deniz aşırı yatırımcılar bugün sattıklarından daha fazla Güney Kore hissesi satın aldı ve ülkenin son 3 günde kaydettiği net alımlar 185 milyon dolara çıktı. Güney Kore Merkez Bankası bugün faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 3.25'te bıraktı.