Advertisement

Birçok Amerikalının işsiz olduğunu söyleyen Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ancak Fed'in enflasyonu sıçratmadan işgücü piyasasını desteklemek için elinden gelen her şeyi yaptığını savundu.

Merkez Bankası'nın yapabileceklerinin sınırları olduğuna dikkat çeken Fisher, "yakıtı sağlayabiliriz, ancak iş yaratanların gaz pedalına basmasını sağlayamayız" dedi.

Dallas Fed Başkanı, Merkez Bankası'nın ekonomiye çok fazla likidite pompalamalayarak depoyu gereğinden fazla doldurmuş olma ihtimallerine rağmen ABD'nin inatçı işsizlikle boğuştuğunu söyledi. ABD'de işsizlik oranı, Amerikalı işverenlerin 103 bin kişilik istihdam yaratmış olmasına rağmen Eylül ayında yüzde 9.1 seviyesinde kaldı.

"Ekonomiye eziyet çektiren asıl sorun, işsizlik" diyen Fisher, birçok kişinin işsiz olduğunu aktardı.

Fed'in son toplantısının tutanaklarına göre geçtiğimiz ayda bazı politika yapıcılar, ekonomiyi desteklemek için tahvil alımlarının bir seçenek olarak tutulmasını istedi. Fed yetkilileri aynı zamanda ABD'nin büyümesinin yeniden toparlanacağına ilişkin ciddi şüphelere sahip.

Fed, 21 Eylül'deki toplantısında 400 milyar dolar değerinde Operation Twist olarak adlandırılan planı uygulama kararı aldı. Fisher, daha fazla parasal genişlemeyi tercih etmediğini söyleyerek bu karara karşı çıkanlardan biri oldu.