Advertisement

Dolar karşısında yeniden destek bulmaya başlayan euroyu değerlendiren Citigroup Inc.'in teknik analizine göre, euro, dolar karşısında Ağustos sonundan bu yana kaydettiği düşüşün orta noktasına denk gelen temel seviyeyi kırması hâlinde, 1.40 dolara kadar yükselebilir.

Euro dün 1.3848 dolar seviyesinden 29 Ağustos'tan bu yana kaydettiği düşüşün yüzde 50'lik Fibonacci düzeltmesi düzeyine ulaştı. Citigroup'un teknik analistlerinden Tom Fitzpatrick, o seviyenin kırılmasının euroyu 200 günlük hareketli ortalaması olan ve aynı zamanda Mayıs'taki yüksekten yüzde 50'lik Fibonacci düzeltmesine karşılık gelen 1.4050 dolar seviyesine taşıyabileceğini söyledi.

O seviyenin üzerinden bir kapanışın, bu hareketin genişlemesine karşı bir tehlikeye işaret edeceğini söyleyen Fitzpatrick, euronun bu haftaki yükseliğinin zafer niteliğinde olduğunu ve piyasaların kendisinin biraz ötesinde yakalandığını belirtti.

Euro, dolar karşısında dün yüzde 1.3 değerlenerek 1.3812 seviyesinden işlem gördü. Euro, bu hafta dolar karşısında yüzde 3 değerlenerek, 29 Ağustos'tan bu yana kaydettiği kayıpları yüzde 5'le sınırladı.

Eurodaki yükselişte Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bankaları destekleyeceklerini ve Yunanistan'ı euroda tutacaklarına ilişkin açıklamaları etkili oldu. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso da dün krizden zarar görmüş bankalara destek, Yunanistan'on kredi taksidinin diliminin ödenmesi ve kalıcı kurtarma fonunun kurulmasının hızlandırılması için çağrıda bulundu.