Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, bu bilanço döneminde karını açıklayacak ilk büyük banka olan JPMorgan Chase & Co.'nun duyurusu öncesi aşağı yönde hareket ett. Bu hareket sonucu, gösterge endeks Standard & Poor's 500'ün (S&P 500) üç günlük rallisini tersine çevirebileceğini işaret ediyor.

Aralarında varlıklar bakımından ABD'nin en büyük bankası olan Bank of America Corp. ve Citigroup Inc.'nin de olduğu bankalar bugün aktif bir gün geçirebilir. Dünyanın en büyük perakende zinciri Wal-Mart Stores Inc., Almanya'daki işlemlerde yüzde 0.7 yükseldi.

Aralık vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.5 düşerek, New York saati ile 06:05'te 1,191.8 puana indi. Gösterge endeks, Avrupa'nın borç krizini kontrol altına alacağı beklentisi ile önceki üç seansta yüzde 4.5 yükseldi. Dow Jones endeks kontratı 43 puan ya da yüzde 0.4 düşüşle 11,373 puana indi.

Londra'da Knight Capital Europe Ltd.'nin direktörü Ioan Smith, "Piyasa, ABD bankacılık sektöründe 2008'den bu yana en kötü kar dönemini yaşamaya hazırlanıyor" dedi ve "Soru, piyasanın daha zayıf sektör hacimleri, yavaşlayan ekonomik büyüme, borç-değerleme ayarlamaları ve sorunlu Avrupa ülke borçlanma kağıtlarındaki varlıkları yansıtacak kadar rakamları düşürüp düşürmediği" yorumunda bulundu.