Advertisement

İngiltere Eski Başbakanı ve Ortadoğu 4'lüsü Özel Temsilcisi Tony Blair, Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeleri ve küresel krizi Bloomberg HT'ye değerlendirdi.

Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerinin iyi olmasının önemini vurgulayan Blair, 2 ülke arasındaki iyi ilişkilerin tüm bölge ülkelerinin de yararına olduğunu söyledi.

İsrail ile Filistin arasında barışın mümkün olduğunu söyleyen Blair, "Ciddi bir müzakere sürecinin başlaması lazım. Filistin'in talebi basit ve anlaşılır ve amaçlarına ulaşmaları için görüşmelere bir an önce başlanması gerekir. Masaya oturup konuşmak imkansız olmamalı" dedi.

Türkiye'nin jeopolitik konumu ve gelişimiyle Ortadoğu'da önemli role sahip olduğunu ifade eden Blair, "Şu an Ortadoğu ülkeleri için Türkiye bir rol model. Türkiye'nin diğer ülkelere İslam'ın diğer kültürlerle bir araya geldiğini göstermesi lazım. Bu açıdan demokrasinin şeffaf olması ve gelişmesi çok önemli" dedi.  

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ AVRUPA'NIN ÇIKARINA OLUR

Türkiye'nin üyeliğini desteklediğini vurgulayan Blair, "Avrupa'nın Türkiye'yi kabul etmemesi hataydı. Türkiye'nin Avrupa'nın parçası olması Avrupa'nın çıkarına olacaktır" dedi.

Wall Street'teki protestoların demokrasinin önemli parçası olduğunu söyleyen Blair, "İnsanların neden bu gösterileri yaptığını anlıyorum ama bunun ekonomimize yarayacak birşey olduğunu sanmıyorum çünkü alınan mali kararlar zorlu olabilir ancak gerekenin de yapılması lazım" diye konuştu.

Dünyanın daha önce hiç olmadığı kadar birbirine bağımlı hale geldiğini söyleyen eski Başbakan, "Artık global anlamdaki kararlar sadece batı ülkelerine bakılarak alınamıyor. Ne yaparsanız yapın global ekonomik politikaları da göz önünde bulundurmak gerekiyor" dedi.

Avrupa'nın doğru bir maliye politikasına ihtiyacı olduğunu belirten Eski Başbakan, bölgedeki sorunların orta-uzun vadede çözüleceğine inandığını da belirtti.