Advertisement

IMF, Avrupa'daki borç krizinin derinleşmesinin Asya'daki varlık satışlarını tetikleyebileceğini, yabancı bankaları bölgeye aktardıkları kredileri azaltmaya itebileceğini ve Döviz piyasalarında bozulmalara neden olabileceğini belirterek, uyardı.

Fonun raporuna göre, Asya'da büyüme oranları 2011'in 2. çeyreğinden bu yana yavaşladı. IMF, Asya'nın bu yılki büyüme tahminlerini de yüzde 6.8'den yüzde 6.3'e çekti. Enflasyonist baskıların hâlâ bulunduğuna dikkat çeken Para Fonu, finansal şartların hâlâ Asya'nın birçok bölgesinde genişlemeci olduğunu belirtti.

"Euro Bölgesi'ndeki finansal çalkantıların artması ve ABD'de yavaşlamaya ilişkin sorunların yeniden derinleşmesi, Asya'da çok ciddi makroekonomik ve finansal dağılmaya sebep olabilir" diyen IMF, 2009'dan bu yana gelişmiş ülkelerdeki yatırımcıların Asya piyasalarında ciddi pozisyonlar aldıklarını söyledi. Uluslararası Para Fonu, bu pozisyonların ani likitleşmesinin bölgede güvensizliğe neden olabileceğini ve krizin tahvil piyasalarından hisse senedi, döviz ve diğer piyasalara yayılabileceğini aktardı.

Yeni bir küresel resesyon riski bölge genelinde Çin'den Endonezya'ya kadar birçok ülkeyi maliye önlemler almalarına ve borçlanma maliyetlerini düşürmeye itti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi 3. çeyrekte yüzde 16 düşüşle, 2008'den bu yana en sert kaybına işaret etti. IMF, bu düşüşün büyük bölümünün "saklanacak bir yer kalmadığını düşünen" yatırımcıların panik satışlarından kaynaklandığına dikkat çekti.