Advertisement

İrlanda basınında çıkan haberlere göre, İrlanda Başbakanı Enda Kenny ile Brüksel'de bir araya gelen Barroso, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Başbakan Kenny'yi ülke ekonomisinin son dönemdeki performansından dolayı tebrik ettiğini söyledi.

"İrlanda ekonomisinde iyileşmenin net göstergeleri olduğunu" belirten Barroso, bununla birlikte alınan kararların uygulanmasına yönelik kararlılığın sürdürülmesinin "elzem" olduğuna da işaret etti.

AB liderlerinin, İrlanda'ya yapılan yardım için belirlenen faiz oranının düşürülmesine yönelik kararının kayda değer bir başarı olduğunu da belirten Barroso, bunun İrlandalı vergi mükelleflerine önemli tasarruf sağlayacağını söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Masası Direktörü Antonio Borges de ay başında yaptığı açıklamada, İrlanda'nın ekonomik performansının "şaşırtıcı derecede olumlu" olduğunu belirtmiş, ihracat sektöründeki güçlü seyir sayesinde İrlanda'nın beklenenden çok daha iyi durumda olduğunu kaydetmişti.

Harcama kesintileri ve vergi artışlarıyla AB-IMF yardım programında belirlenen bütçe hedefini tutturmaya çalışan İrlanda hükümeti, 2012'de en az 3,6 milyar euroluk tasarruf planlıyor. Ekonomide toparlanma sinyallerine rağmen, İrlanda'yı aralık ayında zorlu bir bütçe süreci bekliyor.