Advertisement

Avrupa'daki politika yapıcıların, bölgedeki bankaları daha fazla sermaye artırmak zorunda bırakacağına yönelik spekülasyon üzerine Avrupalı bankaların hisseleri, BNP Paribas SA ve UniCredit SpA'nın öncülüğünde sert düşüş kaydetti.

Bloomberg Avrupa Bankaları ve Finansal Hizmetler Endeksi yüzde 2.9 düşüşle, bu yılki kayıplarını yüzde 29'a çıkarttı. Fransa'nın en büyük bankalarından BNP Paribas ve Credit Agricole SA sırasıyla yüzde 9.2 ve yüzde 6.2 değer kaybederken, İtalyan UniCredit bankası yüzde 7.8 geriledi.

Bölgedeki krizin ekonomik toparlanmayı ve ödemeler dengesini tehdit etmesiyle, Avrupalı liderler sorunlu bankaların yeniden sermayelendirilmesinin yollarını arıyor.

Son stres testinde 66 banka başarısız olurken, bankaların toplamda 220 milyar euroluk sermaye artırımına gitmesi zorunluluğu ortaya çıktı.

Almanya'daki WestLB AG'nin banka analistlerinden Christoph Bossman, bu düşüşün stres testine ve sermaye sorunlarına ilişkin endişelerden kaynaklandığını savundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso dün bankaların yeniden sermayelendirilmesine ilişkin planı açıklamasının ardından, bankacıların bonus ödemelerinden, hissedarların ise temettü ödemelerinden vazgeçmelerinin gerekebileceğini söyledi.

e Avrupa Bankacılık Otoritesi, Barroso'nun planı kapsamınca sermaye zorunluluklarını geçici bir süre yüzde 9'a çekilmesi için bir şart koymayı değerlendiriyor.