Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, JPMorgan Chase & Co.'nun karının düşmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), yatırımcıları kurtarmaların zararını üstlenmeye zorlamanın riskli olduğunu açıklamasının ardından değer kaybetti. Gösterge endeks Standard & Poor's 500 (S&P 500), bu hareket sonrası, üç günlük rallisini tersine çevirdi.

JPMorgan hisseleri, yatırım bankacılığından ve işlemlerden gelen karın düşmesi ile birlikte, 1.9 milyar dolarlık muhasebeleştirme kazancı çıkarıldığında, bankanın karının yaklaşık yüzde 33 düşmesinin etkisiyle yüzde 2.3 değer kaybetti. Bank of America Corp. ve Citigroup Inc. hisseleri en az yüzde 2.5'lik düşüşler gösterdi. Dow Chemical Co., Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. ve FedEx Corp. yüzde 1.5'in üzerinde kayıplar yaşadı ve ekonomiye bağlı hareket eden hisselere gelen satışlara öncülük etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.9 düşerek, New York saati ile 09:43'te 1,196.64 puana indi. Amerikan hisse senetlerinin gösterge endeksi önceki üç seansta yüzde 4.5 yükseldi. Dow Jones Endeksi ise 90.21 puan ya da yüzde 0.8 düşüşle 11,428.54 puana indi.

Philadelphia'da PNC Wealth Management'tan şef yatırım yetkilisi James Dunigan, "Yolun tamamen temiz olup olmadığını bilmiyorum" dedi ve "Avrupa'nın planının son halinin ne olduğunu görene kadar, son rallinin biraz fazla olduğunu düşünüyorum. Kolay olmayacak" yorumunda bulundu.

S&P 500 Endeksi, Avrupalı liderlerin krize çözüm bulacağı iyimserliğiyle, yedi günde, Mart 2009'dan bu yana en hızlı yükselişini gösterdi. Ancak bu yükseliş, endeksi son iki aydır seyrettiği banttan çıkaramadı. Gösterge endeks, 5 Ağustos'tan bu yana 1,074.77 ile 1,230.71 puan arasında seyretti.