Advertisement

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin 2023 yılına kadar fert başına 25 bin dolar milli gelir seviyesine ulaşacağını ve dünyanın en gelişmiş 10 ülkesi arasına gireceğini söyledi.

Türkiye'nin şu anda dünyanın en gelişmiş 17'inci büyüklüğe sahip ekonomisi olduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz, ''2023 yılı itibarıyla vizyonumuz 10 büyük ekonomi arasına girmek. Türkiye satın alma gücü bakımından da dünyanın en iyi 16'ıncı ekonomisi. İnşaallah önümüzdeki dönemde geçmişte gösterdiğimiz performansı gösterirsek, geçmiş 8-9 yıl içindeki performansı gösterirsek bu hedefe çok rahat ulaşabiliriz düşüncesindeyim'' diye konuştu.

-FERT BAŞINA 25 BİN DOLAR MİLLİ GELİR

2002 yılı sonunda 230 milyar dolar olan ekonomik büyüklüğün bu yıl itibarıyla 760 milyar doları aştığını anlatan Bakan Yılmaz, bunun kurdaki yükselişe rağmen gerçekleştiğini belirterek, ''Geçmişte 3 bin 500 dolar olan fert başına milli gelir, bugün 10 bin doların üzerine çıkmış durumda. Önümüzdeki süreçte 2023'e kadar ekonomimizi 2 trilyon doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bugünkünün aşağı yukarı 3 misli ekonomik büyüklük hedefliyoruz. Yine kişi başına milli geliri en az 25 bin dolar olarak ön görüyoruz. Dış ticaret hacminin ise 1 trilyon doların üzerinde olmasını hedefliyoruz'' dedi.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için sınırlarının ötesindeki kaynakları, potansiyeli görmesi gerektiğini anlatan Yılmaz, bunların görülmemesi halinde hedeflerin yakalanmasının mümkün olmayacağını söyledi.

-KÜÇÜK YATIRIMCI GELİ ELDE ETTİĞİ PARA İLE BORÇLANSIN, RİSK ALMASIN

Bakan Yılmaz, Dövizde serbest kur sisteminin uygulandığını piyasanın arz ve talebine göre ihtiyacına göre, fiyatın belirlendiğini, Merkez bankasının sadece spekülatif hareketlere karşı müdahalede bulunduğunu son zamanlarda döviz fiyatlarında yaşanan gelişmenin ise Türkiye'nin cari açığı açısından faydalı olacağını vurguladı.

Yılmaz, küçük ve orta ölçekli yatırımcılara ise, ''Hangi para ile gelir elde ediyorlarsa, o para ile borçlansınlar, kur risklerini üstlenmesinler'' tavsiyesinde bulundu.

-GÜÇLÜ BİR YÖNETİM TÜRKİYE'NİN GÜVENCESİ...

Küresel ekonomik kriz beklentileri ile ilgili olarak da Bakan Yılmaz, ''Türkiye'nin borç oranları bu sene yüzde 40'ın altına inecek inşaallah. Yani borçlarımızın milli gelire oranı yüzde 40'ın altına inecek inşaallah. Halbuki bugün krizle uğraşan ülkelerde borç yükü hızlı bir şekilde artış gösteriyor. Yine bir çok ülkede bankacılık sistemi çok zayıf, bunlardan kaynaklanan riskleri var. Türkiye'de böyle bir risk de yok, bankacılık sistemimiz çok sağlam. Bir tek bankamızın bir problemi çıkmadı. Mali disiplin Türkiye'de önemli, bütçe açığımız bizim çok düşük. Bütün bunlardan daha önemlisi Türkiye'de güçlü bir yönetim var, güçlü bir liderlik var, siyasi istikrar var. Bir çok ülkede maalesef bu yok. Bir çok ülke doğruyu bildiği halde, neyin yapılması gerektiğini bildiği halde, yeterli siyasi irade oluşturamadığı için krizlerin üzerinden gelemiyor. Türkiye ise güçlü bir yönetime sahip ve atılması gereken adımları atıyor'' diye konuştu.

Bakan Yılmaz, her türlü alternatife karşı Türkiye'nin hazırlıklarının tam olduğunu ve atılması gereken adımları zamanında attığını kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2011 Cuma, 09:29 Misafir türkiyenin 25 bin dolari yakalamasi çok kolay istikrar devam etsin geçerizde... (1.misafire cevap:aylik 2500 dolar, kişi başi 30bin dolar milli gelir demek. )
14 Ekim 2011 Cuma, 00:02 Misafir hmm tabi tabii hep öyle oldu zaten.. 2023 kadar kim öle kim kala.. zamlardan anamız ağladı!!! 25 bin dolar geçtim aylık 2500 dolar ver bana o yeter
13 Ekim 2011 Perşembe, 23:20 Misafir pembe bulutlar dünyasında yaşayan hükümet ve adamları. söz parayla değil bedava nasıl olsa.