Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un İspanya'nın kredi notunu indirmesi ve Çin'de enflasyonun 4 aydan bu yana ilk kez yeniden yüzde 6'nın üzerinde hızlanmasıyla Asya Borsaları 7 gündür ilk düşüşünü kaydetti; tahvil riski yükseldi. Bakır ise değer kazanarak, emtia endeksinin 2. haftasını da kazançlı bitirmesine öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 değer kaybederek, 2009'dan bu yana ilk kez kaydettiği 6 günlük rallisini sonlandırdı. S&P 500 Endeks Vadelileri çok büyük değişiklik göstermedi. Euro da dolar ve yen karşısında değişmeden kaldı. Bakır, S&P GSCI Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti ve yüzde 1.2 değerlendi. Asya Pasifik tahvillerinin sigorta birimleri 1 haftanın en büyük sıçramasına işaret etti.

S&P, temerrüt risklerinin Avrupa'daki borç krizini kontrol altına alma çabalarını tehdit ettiği gerekçesiyle, İspanya'nın kredi notunu indirdi. Fitch Ratings de UBS AG, Lloyds Banking Group Plc ve Royal Bank of Scotland Group Plc'nin kredi notunu düşürdü. Çin'de tüketici fiyatları Eylül'de yüzde 6.1 yükselirken, Singapur da bu yıl için büyüme tahminlerini aşağı çekti. ABD'de bugün açıklanacak olan perakende satış ve Tüketici Güveni verilerinin artışa işaret etmesi bekleniyor.

Bugün İspanya'da görüldüğü gibi daha fazla not indirimlerinin olacağını öngören Tokyo'daki RCM Japan Ltd.'ın yatırım müdürü Kazuyuki Terao, piyasaların Avrupa'daki bankaların yeniden sermayelendirilmesi fikrini olumlu karşılandığını ve hisselerin geçtiğimiz haftada yukarıda seyrettiğini hatırlattı. Terao, ancak somut bir eyleme geçilmenin daha zorlu bir iş olduğuna dikkat çekti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde artış kaydeden her 2 hisse senedine karşılık, 5'inde düşüş görüldü ve endeksin bu haftaki kazançları yüzde 3.4'e geriledi. Japonya'daki Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.8; Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 ve Tayvan'daki Taiex Endeksi yüzde 0.7 geriledi.