Advertisement

S&P'nin İspanya'nın, Fitch Ratings'in ise Avrupalı bankaların kredi notunu indirmesinin ardından Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin küresel ekonomiyi yavaşlatacağına yönelik endişeler arttı ve Asya Borsaları 6 gündür sürdürdükleri ralliye ara verdi.

Çin şirketleri, enflasyonun hızlanmaya devam ettiğini gösteren raporların ardından hükümetin sıkı para politikalarını sürdüreceği düşüncesiyle, düşüşe geçti. Satışlarının yüzde 83'ünü Avrupa'da gerçekleştiren giyim şirketi Esprit Holdings Ltd. yüzde 2 geriledi. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., ABD'nin en büyük 2. bankası JP Morgan Chase&Co.'nun kârlarının azaldığını açıklamasının ardından yüzde 1.2 değer kaybetti. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., emtia fiyatlarının dün düşmesinin ardından yüzde 1.8 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 düşüşle 116.89 puana düştü. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin geçtiğimiz hafta Avrupalı bankaların yeniden sermayelendirilmesi ve Yunanistan'ın borç krizinin çözümü için bir yol haritası açıklayacaklarını söylemelerinin ardından MSCI Asya Pasifik Endeksi, geçtiğimiz haftaki rallisinde yüzde 9.7 değerlenerek Mart'tan bu yana en kazançlı dönemine işaret etti.

Yatırımcıların Avrupa'nın borç krizine bir çözüm bulmasını ümit ettiğini, ancak bu gerçekleşemezse piyasaların yeniden düşüşe geçeceğini belirten Schroeders Plc'nin fon yöneticilerinden Lee King Fuei, "siyasi olarak bir çözüm bulmak zor olacak. ABD ve Avrupa Hükümetleri'nin daha fazla teşvik için çok fazla alanı da kalmadı" dedi.