Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un İspanya'nın kredi notunu düşürmesiyle Avrupa'daki borç krizinin kötüleşmesinin Asya ekonomileri ve şirket kazançlarını etkileyeceğine ilişkin endişeleri artırmasıyla Tokyo Borsası düşüşe geçti.

Kazançlarının yüzde 15'ini Avrupa'dan sağlayan Nissan Motor Co. yüzde 1.9 değer kaybetti. Canon Inc., Tayland'daki selden etkilenen fabrikalarını taşımaya hazırlandığını açıklamasının ardından yüzde 2.6 düştü. Olympus Corp. da yönetim kurulunun holding başkanı Michael Woodford'u devirmesinin ardından yüzde 15 geriledi.

Piyasaların Avrupalı bankaların yeniden sermayelendirilmesi fikrini olumlu karşıladığını ve bunun sonucunda geçtiğimiz haftada sıçrama kaydettiğini belirten RCM Japan Co.'nun baş yatırım müdürü Kazuyuki Terao, ancak Fransa ve Almanya'nın konu hakkında ayrışan görüşlere sahip olmaları sebebiyle somut bir uygulamaya geçilmesinin daha zor olacağını, o zamana kadar da piyasaların yükselmeye devam etmeyeceğini söyledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.7 düşüşle 8,758.53 puana gerileyerek, bu haftaki kazançlarını yüzde 1.8'le sınırladı. Topix Endeksi ise yüzde 1 kayıpla 750.97 puandan işlem gördü.

Topix Endeksi bu yıl ABD'nin yeniden resesyona gireceği ve Avrupa'daki borç krizinin bankacılık sistemini tehdit ettiğine dair endişelerin etkisiyle yüzde 16 değer kaybetti. Endeksteki hisselerin fiyatlarının, defter fiyatlarına oranları da yüzde 0.88'e gerileyerek Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesinde seyrediyor.