Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) kurul üyesi Juergen Stark, AMB Başkanı Jean-Claude Trichet'nin Euro Bölgesi maliye bakanlığı önerisinin "çekirdeiğini" oluşturacak bir Avrupa Bütçe Ofisi kurulması çağrısında bulundu.

Stark bugün Letonya radyosuna yaptığı değerlendirmede, bağımsız birimin anlaşmada değişiklik getirmeyen "gayrıresmi temelde" başlatılabileceğini belirtti. Stark, ofisin, bütçe gelişmelerini yakından izleme ve bloğun üye ülkeleri arasında icraat ve politika yapıcılara bağımsız danışmanlık yapabileceğini belirtti.

Stark, "Bu, Avrupa Maliye Bakanlığı'nın çekirdeiğini oluşturabilir" dedi ve "Bu durum, ulusal bütçe prosedürlerine müdahale etme yetkisine sahip olmak için, nihayetinde, anlaşmada değişiklik gerektirecek. Aksi halde, parasal birliğin sorunsuz işlemesi için gereken mali disipline asla ulaşılmayacak" yorumunda bulundu.

Avrupalı liderle3r, iki yıl önce Yunanistan'da patlayan ve İrlanda'dan italya'ya kadar çeşitli ülkelerin borçlanma maliyetlerini artıran krizi çözme konusunda çabalarını artırıyorlar. Trichet, bu yılın başında, bölgedeki borç krizinin çözümü için parasal birliğin mali bağlarının sıkılaştırılması gerektiğini söylemiş ve politika oluşturulmasını izlemek için bir Euro Bölgesi maliye bakanlığı kurulmasını önermişti.

Stark, "Şimdilerde daha fazla Avrupa'ya ihtiyaç duyduğumuz biz durum içindeyiz" dedi ve "Daha fazla Avrupa, ulusal egemenliğin uluslarüstü seviyeye dönüştürülmesi ya da taşınması anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2011 Cuma, 10:30 Misafir bu sekliyle ab den bir halt olmaz