Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un İspanya'nın notunu indirmesiyle Avrupa'daki borç krizinin yayılacağına ilişkin endişeler arttı; euro, dün karşısında yen kaydettiği kayıplarına tutundu.

Euro Bölgesi'nin ortak para birimi, S&P'nin İspanya'nın kredi notunu AA'dan AA-'ya indirerek, görünümünü de negatif olarak belirlemesinin ardından dolar karşısında 1 aydan bu yana kaydettiği ilk kazançlı haftasındaki kazançlarını azalttı. Dolar ve yen, yatırımcıların güvenli varlık aramasıyla önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değerlendi. Singapur doları, ülkenin merkez bankasının, analistlerin tahmin ettiği gibi para politikasını gevşetmemesi üzerine yükseldi.

Not indiriminin Avrupa'daki sorunlar üzerindeki olumsuz baskıları artıracağına dikkat çeken Westpac Banking Corp.'un stratejistlerinden Imre Speizer, euronun makul bir düşüş kaydettiğini, Avrupa'nın ortak para biriminin 1 ay ya da daha uzun bir süre içinde 1.3150 dolara gerileyeceğini öngördü.

Euro, yen karşısında dün yüzde 0.6 kayıpla 105.95'e gerilemesinin ardından bugün çok büyük değişiklik göstermedi ve 105.92'den işlem gördü. Euro, dolar karşısında da 1.3777'den 1.3774'e düştü. Dolar/Yen paritesi değişmedi ve 76.90 yende kaldı.

İspanya'nın kredi notu 2009'dan bu yana S&P tarafından 3 kez düşürüldü. Ülke AAA notunu ilk kez 2009'da kaybetti. İspanya'da yüzde 21'lerde seyreden işsizlik oranının bireysel tüketimi de olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor.

S&P'nin açıklamasında, "2011 yılında ekonomik performansın direncine rağmen, İspanya'nın büyümesine ilişkin risklerin arttığını düşünüyoruz" ifadelerine yer veriildi.