Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Almanya hükümet sözcüsünün açıklamalarının borç krizine çabuk çözüm yolundaki iyimserliği azaltması sonucu, önceki kazançlarını geri verdi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin 2009 yılından bu yana gerçekleştirdiği en büyük haftalık kazancı durdurabileceğini işaret ediyor.

ABD'de en büyük eyaletler arası doğal gaz boru hattı şirketi El Paso Corp., Kinder Morgan Inc.'nin şirketi 21.1 milyar dolara satın alma konusunda anlaşma sağladığını duyurmasının ardından, Almanya'daki işlemlerde yüzde 35 değer kazandı. 131 yaşındaki fotoğraf makinası ve kamera üretricisi Eastman Kodak Co., New York'ta ilk işlemlerde yüzde 3.2 yükseldi.

Aralık vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.1'in altında bir düşüş göstererek, New York saati ile 07:10'da 1,218.1 puana geriledi. Endeks gün içinde yüzde 0.9'a kadar bir yükseliş göstermişti. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi S&P 500 geçen hafta yüzde 6 yükseldi ve Temmuz 2009'dan bu yana en hızlı haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Dow Jones endeks vadeli kontratı ise 13 puan ya da yüzde 0.1 düşüşle 11,553 puana indi.

Londra'da Crossbridge Capital'den yatırım müdürü Manish Singh, "Piyasa haftalardır Avrupalı liderlerin bir çözüm konusunda anlaşmaya varmasını bekliyor ve AB zirvesinin bir hafta ileriye ertelenmesi, işleyecek bir çözüm konusunda piyasa beklentisini güçlendirdi," dedi ve "Bir haftalık süre, piyasa için açıkça olumlu" yorumunda bulundu.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, haftasonu Paris'te gerçekleştirdikleri toplantıda, Yunanistan'ı ytemerrütten koruyacak, bankaları destekleyecek ve yayılmayı önleyecek bir planın parçalarını onaylayan görüşmeleri sonuçlandırdılar. Bu toplantılarda, Avrupalı liderlerin, planın için son tarih olarak, 23 Ekim'de Brüksel'de toplanmaları kararlaştırıldı.