Advertisement

Pacific Investment Management Co.'nun yöneticisi ve 242 milyar dolarlık Pimco Toplam Getiri portföyünü idare eden Bill Gross, Pimco'nun sitesinden yayınladığı mektubuyla yatırımcılardan bu yılki kötü performansı için özür diledi. Mektubunda Avrupa'daki borç krizinin yayılması ve ABD'deki bütçe tavanı tartışmasının etkilerini azımsadığını yazdı.

Muhammed El-Erian'la PIMCO'nun yönetiminde aynı titrı paylaşan Gross, "Avrupa'daki borç krizinin ve ABD'nin bütçe sınırı tartışmalarının gelişmiş ekonomileri resesyona sürüklediği esnada, Toplam Getiri Fonu'nun risksiz çok az varlığı, riskli ise çok fazla varlığı vardı" dedi.

"Tahvil kralı" lakabıyla tanınan Gross, bu yılın başlarında ABD hazine kağıtlarına karşı pozisyon alması ve sonradan hazine kağıtlarının 2011'in en iyi performansını gösteren varlık türü olmasıyla, sert eleştirilerle karşı karşıya kalmıştı.

Gross, Cuma günü de Toplam Getiri Fonu'nun ABD tahvillerindeki düşük ağırlıklı pozisyonlarına karşılık, Alman hazine kağıdı ve Kanada Tahvilleri'ne sahip olduğunu, ancak bunların yeterli düzeyde olmadığını söyledi ve yatırımcıları için kaleme aldığı açık mektubunda, "Benim suçum" dedi.