Advertisement

Almanya'nın Avrupa'daki borç krizinin çözümüne yönelik geniş kapsamlı çözüm planı için son tarih olarak belirlenen 23 Ekim'de konuya ilişkin eksiksiz bir plan hazırlanamayacağını belirtmesi New York'ta petrol fiyatlarını geriletti.

Berlin'de konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, krizin sona ereceğine dair hayallerin gerçekleşmeyeceğini söylerken erken saatlerde 88 doların üstünü gören Batı Teksas tipi vadeli petrol kontratları geriledi.

Commerzbank'ta analist olan Carsten Fritsch, "Euro bölgesindeki kriz konusunda önümüzdeki hafta gerçekleşecek AB zirvesinde bir çözüm bulunacağına dair bir iyimserlik hakim. Ancak bu beklentiler karşılanmazsa  büyük bir hayal kırıklığı yaşanabilir" dedi.

Kasım teslim petrol Nymex elektronik işlemlerde 86.83 dolardan işlem gördü. Erken saatlerde fiyat 1.38 dolar artarak 88.18 dolarla 16 Eylül'den beri en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Aralık teslim Brent tipi petrol ise Londra'daki ICE Futures Europe'ta 60 sentlik gerilemeyle 111.63 dolar/varil oldu. Kontrat, geçen hafta yüzde 7.8 oranında değerlenmişti.

Bloomberg verilerine göre, Aralık teslim Batı Teksas tipi petrolle Brent tipi petrol arasındaki fark ise bugün varil başına 24.55 dolar oldu.