Advertisement

Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, G-20 Maliye Bakanları toplantısında Avrupa'daki borç krizinin çözümüne yönelik geniş kapsamlı çözüm planı için son tarih olarak belirlediği 23 Ekim'de konuya ilişkin eksiksiz bir plan hazırlanamayacağını belirtti, Avrupa Borsaları düşüşe geçti. Stoxx Europe 600 endeksi 3 haftaki kazançlarının bir kısmını geri verdi.

National Bank of Greece bankacılık hisselerindeki düşüşe öncülük etti. G4S hisseleri yüzde 22 değer yitirirken BP ise yüzde 2 yükseldi.

Stoxx 600 endeksi Londra'da kapanışta yüzde 1.1 düşerek 236.01 puan oldu. Endeks böylece erken saatlerdeki yüzde 1.5'luk yükselişinin bir kısmını iade etti. Gösterge endeks geçtiğimiz 3 hafta boyunca ralli yapmıştı.

Market Securities'de Avrupa stratejisti olan Stephane Ekolo, "Almanya'nın gelecek AB zirvesinde euro bölgesi krizine dair bir çözüm bulunamayacağını açıklamasıyla piyasalar erken saatlerdeki yükselişini iade etti. Yapılan yorumlar euro bölgesindeki soruna çözüm bulunmasının ne kadar zor olduğunu hatırlatır nitelikte" dedi.

Bugün Fransız CAC 4 Endeksi yüzde 1.7, Alman DAX yüzde 1.8, İngiliz FSTE 100 Endeksi yüzde 0.7, Yunan ASE Endeksi ise yüzde 3 oranında düşüş kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Ekim 2011 Pazartesi, 21:56 Misafir almanya, en sonunda "herkes kendi başının çaresine baksın" diyecek... ab'den kaçmaya niyetli anlaşılan..