Advertisement

IBM'in gelirleri yüzde 7,2 oranındaki artış ile 26,2 milyar dolara çıkarken Bloomberg'in beklentisi ise 26,3 milyar dolardı.

IBM üçüncü çeyrekte 3,8 milyar dolar kar elde ederken bu hisse başına 3 dolar 19 sent'e denk geldi, beklenti ise $3 dolar 22 sentti.

Şirket geçtiğimiz yıl aynı dönemde 3,5 milyar dolar ve hisse başına 2 dolar 82 sent kar elde etmişti.

IBM hissesi günü yüzde 4'lük düşüş ile kapatsa da yılbaşından bu yana hisse senedi yüzde 30 oranında değer kazanmış durumda.

Amerikan bankaları ise beklenenin üzerinde kar rakamlarına ulaştı.

ABD bankası Wells Fargo, yılın üçüncü çeyreğinde karını yüzde 21 oranında arttırdı.

Kredi kalitesindeki iyileşmenin etkisi ile bankanın yılın üçüncü çeyreğinde net karını yüzde 21 oranında artırarak, 4 milyar dolara, hisse başına ise 72 sente yükselttiği belirtildi.

Wells Fargo, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 3,34 milyar dolar, hisse başına 60 sent kar elde etmişti.

Bankanın gelirleri ise söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 19,6 milyar dolara geriledi. Bankanın gelirleri geçen yılın üçüncü çeyreğinde 20,3 milyar dolardı.

Citigroup'un net karı da, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74 oranında artarak 3,8 milyar dolara, hisse başına 1,23 dolara yükseldi. 82 sent olan beklentinin üzerine çıktı.Bankanın net karı geçen yılın üçüncü çeyreğinde 2,2 milyar dolardı.