Advertisement

Çin ekonomisinin 2 yılın düşüğünde büyüdüğünü açıklamasının ve ABD ham petrol arzının artacağı tahminleri ile petrol iki günün düşüğünden işlem görüyor. 

Petrol vadelileri dünkü yüzde 5'lik düşüşün ardından Çin'in istatistik bürosun üçüncü çeyrekteki büyüme rakamını tahminlerin altında kalarak yüzde 9.1 olarak açıklamasıyla beraber pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Bloomberg'in araştırmasına göre ABD Enerji Bakanlığı'ndan yarın açıklanacak olan verilerde ham petrol arzının ik hafta üst üste tırmandığını görülebilir.

"Çin'in rakamları bir öncesine göre birazcık kötüleşti." diyen Newedge enerji trader yöneticisi Ken Hasegawa, "Eğer Avrupa ve ABD'deki toparlanma başarısız olursa işte o zaman Çin ve Asya ekonomilerinde daha büyük zararlar oluşabilir." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki aralık teslimli ham petrolün varili Sidney yerel saati ile 14.52'de 2 sent artışla 86.40 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı önceden 40 sent kadar düşüşle 85.98 dolar oldu. Kontrat, dün ise 13 ekimden beri en düşük seviye olan 86.38 dolara geriledi. Fiyatlar bir yıl öncesine göre yüzde 5.5 ekside seyrediyor.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki ralık teslimli brent petrolün varili 5 sent ya da yüzde 0.1 artışla 110.21 dolardan işlem gördü. Brentin kontratı dün yüzde 1.8 ya da 2.07 dolar düşüşle 110.16 dolara geriledi.