Advertisement

Avrasya'da ''Ortak Ekonomik Alan'' oluşturulması için Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ile Avrasya Ekonomi Topluluğu (EurAsEC) üye ülkelerinin hükümet başkanları, bugün bir araya geliyor.

Kazakistan Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Kazakistan Başbakanı Karim Masimov bugün St. Petesburg'da toplanacak BDT ve EurAsEC hükümet başkanları toplantısı'na katılacak.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin başkanlığında, BDT ülkeleri ile EurAsEC ülkelerinin katılımı ile gerçekleştirilecek ve 2 gün sürecek toplantılarda Avrasya'da ''Ortak Ekonomik Alan'' oluşturulması için atılması gereken adımlar masaya yatırılacak.

Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında oluşturulan Gümrük Birliğinin ''Ortak Ekonomik Alan'' oluşturulması yolunda önemli bir temel olacağını bildiren uzmanlar, bugün yapılacak toplantının tarihi öneme sahip olduğunu kaydetti.

Uzmanlar bugün başlayacak toplantılar sonrasında alınacak kararlarla birlikte Ortak Ekonomik Alanın ilk adımının 1 Ocak 2012'de atılacağını ifade etti.