Advertisement

Avrupa'daki borç krizine 23 Ekim'e kadar hızlı bir çözüm bulunacağına dair beklentilerin Almanya tarafından ortadan kaldırılmasıyla Japonya'daki hisseler değer kaybetti. Nikkei 225 Endeksi son 2 haftanın en sert düşüşüne işaret etti.

Japonya'nın en büyük tüketici elektronikleri ihracatçısı Sony Corp. yüzde 1.7 düştü. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Amerikan bankaları Citigroup Inc. ve Wells Fargo&Co.'nun çeyrek dönem kazançlarının, Avrupa'daki zayıflamayla birlikte düşmesinin ardından, yüzde 1.8 değer kaybetti. Yaskawa Electric Corp., şirketin kâr tahminlerini düşürmesiyle yüzde 4.5 geriledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 kayıpla 8,754.12 puana gerileyerek, 3 Ekim'den bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Topix Endeksi ise, Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert'ın borç krizinde acil bir çözümün olmadığını söylemesinin ardından yüzde 1.2 değer kaybetti ve 752.48 puandan işlem gördü.

Yunan tahvillerindeki iskonto ve bankaların yeniden sermayelendirilmesine dair anlaşmaların hızlı ve sorunsuz gerçekleşmeyeceğine dikkat çeken Tokyo'daki SMBC Friend Securities Co.'nun stratejistlerinden Fumiyuki Nakanishi, "bu sıralar piyasaları Avrupa'nın belirlediğini" söyledi.

Standard&Poor's 500 Endeksi bugün yüzde 0.2 yukarıda seyrediyor. Endeks dün Almanya ve Avrupa Birliği liderlerinin Avrupa'daki borç krizinin çözümü için kısa vadede eksiksiz bir plan bulamayacağını dair düşüncelerin etkisiyle yüzde 1.9 değer kaybetmişti. S&P 500 Endeksi geçtiğimiz hafta şirket kazançları ve Avrupalı liderlerin bankaları destekleyeceğine yönelik iyimserlikle yüzde 6 primlenmişti.

Almanya'nın Avrupa Birliği zirvesine kadar kararlı ve hızlı bir çözüm bulunacağına dair umutları suya düşürdüğünü savunan IG Markets'ın piyasa analistlerinden Cameron Peacock, bu konuya ilişkin her hayal kırıklığının piyasalarda yoğun satışlara sebep olacağını belirtti.