Advertisement

Almanya'nın Avrupa'daki borç krizi için hızlı bir çözüm bulunacağına ilişkin umutları suya düşürmesi ve Çin'de ekonominin son çeyrekte son 2 yılın en düşük seviyesinde büyümesiyle Asya Borsaları değer kaybetti, bölgenin gösterge endeksi son 2 haftanın en sert düşüşüne yöneldi.

Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., emtia fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 3.4 değer kaybetti. Satışlarının yüzde 70'ini deniz aşırı ülkelerde gerçekleştiren Sony Corp. yüzde 1.7 düştü. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Corp., Amerikan bankaları Citigroup Inc. ve Wells Fargo&Co.'nun çeyrek dönem kazançlarının düşmesinin ardından yüzde 1.8 geriledi. China Coal Energy Co. da yüzde 7 düşüş kaydetti.

Avrupalı liderlerin krizin çözümü için gereken hızı göstermemesinin daha fazla belirsizlik yaratacağını savunan Pengana Capital Ltd.'ın yöneticilerinden Tim Schroeders, artan belirsizliğin yatırımcıların endişelerini artıracağını ve risk iştahını kapatacağını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.2 kayıpla 116.62 puana gerileyerek, 4 Ekim'den bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in başsözcüsü Steffen Seibert'ın Avrupalı liderlerin 23 Ekim'deki zirvede borç krizine hızlı bir çözüm sunmayacağını söylemesinin ardından, MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde kayıplar oluştu.