Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de 3. çeyrek büyüme rakamlarının son 2 yılın en düşük hızına işaret etmesi ve Almanya'nın Avrupa'daki borç krizine hızlı bir çözüm bulmanın hayalden ibaret olduğunu söylemesinin ardından Çin'deki hisseler sert satış gördü. Şanghay Bileşik Endeksi son 1 ayın en sert düşüşüne işaret etti.

Çin'in en büyük petrol ve bakır üreticileri PetroChina Co. ve Jiangxi Copper Co., büyüme rakamlarının beklentilerin altında kalmasının sonrasında emtia üreticilerindeki düşüşe öncülük etti. Çin'in en büyük imar şirketi China Vanke Co., konut fiyatlarının, satışların azalmasıyla 35'ten daha az sayıda şehirde yükselmesi üzerine yüzde 1.8 geriledi. Çin'in en büyük hidroelektrik barajlarının müteahhiti Sinohydro Group Ltd., Çin'in bu yılki en büyük halka arzının gerçekleşmesiyle yüzde 30 yükseldi.

Ekonomik büyüme rakamlarının çokkötü olmadığını, ancak Avrupa'daki borç krizinin hâlâ piyasaları baskıladığını söyleyen West China Securities Co.'nun Wei Wei, nakit sıkışıklığının da hisselerdeki kazançları olumsuz etkilediğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.7 düşüşle 2,399.58 puana gerileyerek 22 Eylül'den bu yana en sert düşüşüne işaret etti. CSI 300 Endeksi de yüzde 1.9 kayıpla 2,616.08'den işlem gördü. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ofisinin Avrupa'daki borç krizine 23 Ekim'deki zirvede hızlı bir çözüm bulunacağına ilişkin beklentileri "hayal" olarak niteleyerek, bunun olmayacağını söylemesiyle, Asya genelinde piyasalar bugün aşağıda seyretti.

Şanghay Endeksi bu yıl sıkı para politikalarının etkisiyle yüzde 15 değer kaybetti.