Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Fransa ve Almanya'nın Avrupa kurtarma fonunun genişletilmesi konusunda anlaşmaya vardığına ilişkin çeşitli kaynaklardan gelen çelişkili haberlerle, üç gün içinde ilk kez yükseldi.Asya hisse senetleri yükselirken, ABD endeks vadelileri aşağı yönde hareket etti.

Software AG, Accor SA ve British Sky Broadcasting Group Plc, mali sonuçlarını açıklamalarının ardından değer kazandı.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 08:05'te 236.36 puana indi. Endeks önceki iki seansta toplam yüzde 1.3 düşmüştü. MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 0.8 yükselirken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı, Aplle Inc.'nin akrının tahminlerden kötü çıkmasının etkisi ile yüzde 0.5 geriledi.

London Capital Group traderı Jonathan Sudaria, "Avrupa kurtarma fonuna ilişkin söylentiler, risk iştahını küresel anlamda artırdı" dedi ve "Piyasaların manşetten manşete atlamaları ile birlikte, traderlar pozisyonlarda kalmayı artan bir biçimde zor buluyorlar ve yatırım ufuklarını bir sonraki büyük söylentiye doğru daraltıyorlar" yorumunda bulundu.

Avrupa hisse senetleri dün, Fransa'nın en üst seviyede bulunan kredi notunu yitirme tehlikesinin, broç krizine çözüm bulma konusunda Avrupa liderlerinin üzerindeki baskıyı artırmasının etkisi ile değer kaybetti. Çin ekonomisinin son iki yılın en yavaş büyümesini gerçekleştirmesi de dün satışları destekledi.