Advertisement

Euro Bölgesi liderlerine bir an önce çözüm çağrısı yapanlara İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King de katıldı. Mervyn King, sadece Euro Bölgesi değil, küresel ekonominin geleceği için de, Euro Bölgesi ülkelerinin bir an önce çözüme ulaşması gerektiğini savundu.

23 Ekim'deki Avrupa Birliği zirvesi öncesinde Liverpool'da bir panelde konuşan Mervyn King, küresel ekonomik iyileşmenin duraksamaya girdiğini ifade etti.  King, "zaman tükeniyor. Avrupalı yetkililer, ekonomik dengesizlikleri azaltmak ve bankaları güçlendirmek için adım atmalı" uyarısında bulundu.

Süreci 2008-2009 küresel kriziyle karşılaştıran İngiltere Merkez Bankası Başkanı, "o dönemde dünya ticareti çökmenin eşiğindeydi. Hükümetler en kısa çözüme ancak işbirliği yaparak ulaşacaklarını biliyordu" diye konuştu.

King,, bölgesel toparlanmaların yaşandığı bu dönemde ise ülkeler arası koordinasyonu sağlamanın zorlaştığının da altını çizdi ve Avrupalı hükümetlerin ortak çözümü ertelemelerinin, İngiltere'deki yavaş iyileşmeyi de olumsuz etkilediğini belirtti.

Tüm dünyada borçlu ve alacaklı ülkeler arasında büyük dengesizlik bulunduğuna dikkat çeken King,, "bu dengesizlik giderilmediği takdirde yaşanacak acılar,, ülke sınırı tanımayacak" dedi.